Załącznik
do Uchwały Rady Miejskiej w Czempiniu Nr XXVII/179/04
z dnia 25 listopada 2004 r..

 

Program współpracy na 2005 rok z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie działającymi na terenie gminy Czempiń.

 

§ 1.

1. Program współpracy Gminy Czempiń z organizacjami pozarządowymi, zwany dalej "Programem", stanowi element polityki społeczno-finansowej Gminy.

2. Program określa zasady, zakres i formy współpracy Gminy Czempiń z organizacjami pozarządowymi w prowadzeniu działalności w sferze zadań publicznych, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

§ 2.

Ilekroć w treści uchwały mowa jest o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 ze zmianami),

2) organizacji pozarządowej - rozumie się przez to organizację, o której mowa w art. 3 ust. 2 i podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie działającymi na terenie gminy Czempiń.

 

§ 3.

Współpraca Gminy Czempiń z organizacjami pozarządowymi odbywa się na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

 

§ 4.

1. Ze strony Gminy Czempiń program realizuje:

1) Rada Miejska w Czempiniu - w zakresie wytyczenia założeń polityki społecznej i finansowej Gminy,

2) Burmistrz Gminy Czempiń - w zakresie realizacji założeń powyższej polityki, przyznawania dotacji,

3) komórki organizacyjne Urzędu Gminy oraz gminne jednostki organizacyjne - w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi.

2. Ze strony organizacji pozarządowych przy realizacji programu współpracują organizacje pozarządowe z terenu Gminy Czempiń lub których teren działania obejmuje teren Gminy Czempiń.

 

§ 5.

1. Gmina Czempiń współpracuje z organizacjami pozarządowymi w zakresie wykonywania następujących zadań, należących do sfery zadań publicznych:

1) działalności charytatywnej,

2) ochrony i promocji zdrowia,

3) działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,

4) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

5) nauki, edukacji, oświaty i wychowania,

6) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,

7) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,

8) upowszechniania kultury fizycznej i sportu,

9) ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,

10) porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,

11) ratownictwa i ochrony ludności,

12) pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za

granicą.

2. Współpraca ta może odbywać się w szczególności w formach:

1) wymiany informacji będącej podstawą prawidłowego diagnozowania problemów i potrzeb mieszkańców gminy, na podstawie którego opracowane będą zadania i programy celowe,

2) opiniowania i konsultowania opracowań, analiz, programów projektów aktów prawnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji,

3) zawierania dwu- i wielostronnych porozumień dotyczących realizacji wspólnych zadań i projektów,

4) zlecania przez Gminę do realizacji przez organizacje pozarządowe zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie, które mogą mieć formę:

a) powierzania wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji, o których mowa w ust. 1,

b) wspierania zadań publicznych, wraz z udzielenie dotacji na dofinansowanie ich realizacji, o których mowa w ust. 1.

3. Powierzenie oraz wspieranie realizacji zadań publicznych odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert na podstawie przepisów ustawy i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.

 

§ 6.

Zadania do wykonania organizacjom pozarządowym zlecane będą w oparciu o ustawy: o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, o finansach publicznych, prawo zamówieniach publicznych oraz na podstawie przepisów wykonawczych do tych ustaw, według następujących kryteriów:

1. z budżetu gminy mogą być udzielane dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań własnych gminy,

2. prawo ubiegania się o dotację przysługuje podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku,

3. szczegółowy wykaz zadań oraz środki finansowe na ten cel określone zostaną w uchwale budżetowej na rok 2005,

4. postępowanie o udzielenie dotacji prowadzone jest w trybie jawnego wyboru najkorzystniejszej oferty w oparciu o zasadę powszechności, jawności, uczciwej konkurencji i formy pisemnej postępowania,

5. podmiot występujący o przyznanie środków publicznych powinien przedstawić ofertę wykonania zadania - wzór oferty realizacji zadania publicznego, ramowy wzór umowy o wykonanie zadania publicznego i wzór sprawozdania z wykonania tego zadania określa rozporządzenie MGPiPS z dnia 29 października 2003 roku,       

6. podmiot ubiegający się o dotację składa ofertę w sekretańacie Urzędu Gminy w Czempiniu,

7. otwarcia ofert dokonuje burmistrz,

8. zatwierdzenie oferty jest podstawą do zawarcia umowy na wykonanie zadania i otrzymania dotacji w terminie uzgodnionym przez strony,

9. w trakcie wykonywania zadania zleconego, jak również po jego realizacji burmistrz lub wyznaczeni przez niego pracownicy obowiązani są do dokonywania okresowej kontroli wykonania zadania w zakresie zgodności z umową, celowości ponoszonych wydatków, rzetelności i gospodarności,

10. podmiot wykonujący zlecone zadanie udostępnia kontrolującemu wszelką dokumentację związaną z jego realizacją,

11. sprawozdanie merytoryczne i finansowe z realizacji zadania publicznego, określonego w umowie należy sporządzić w terminie 30 dni po zrealizowaniu zadania.

 

§ 7.

Tryb postępowania o udzielenie dotacji określa odrębna uchwała Rady Miejskiej.

 

§ 8.

Wydatki związane z realizacją zadań, o których mowa w Programie nie mogą przekroczyć kwoty środków finansowych zaplanowanych na ten cel w budżecie Gminy Czempiń.

 

§ 9.

W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Programie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa: w tym ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U 96 poz.873 ze zmianami).