Załącznik do zarządzenia Nr 25/2003
Burmistrza Gminy Czempiń
z dnia 14 lutego 2003 roku

REGULAMIN

Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czempiniu

§1

 

Zadania komisji:

 

1.      Przygotowywanie do programów gospodarczych wniosków dotyczących:

a)        tworzenia warunków sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspokojenie motywuje powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych,

b)        działalności wychowawczej i informacyjnej,

c)        ograniczenia dostępności alkoholu,

d)        leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od alkoholu,

e)        zapobiegania negatywnym następstwom nadużywania alkoholu i ich usuwania.

2.      Inicjowanie przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

3.      Wspomaganie i popieranie działalności Burmistrza Gminy Czempiń, instytucji, stowarzyszeń osób fizycznych, w krzewieniu trzeźwości i abstynencji oraz udzielanie im pomocy.

4.      Współdziałanie z Burmistrzem Gminy Czempiń i organizacjami społecznymi a także organami samorządu mieszkańców w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

5.      Opiniowanie projektów uchwał dotyczących:

a)        ustalenia dla terenu gminy liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży,

b)        zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

6.      Projektowanie zakresu i sposobu wykorzystania środków budżetowych pozyskanych z pobieranych opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

7.      Współpraca z Burmistrzem Gminy Czempiń przy konstruowaniu gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uchwalanego corocznie przez radę gminy.

8.      Prowadzenia kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania warunków sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w tym zakresie oraz prowadzenia wyodrębnionej ewidencji obrotu napojami alkoholowymi.

9.      Występowanie z wnioskami w sprawach dotyczących wprowadzenia regulaminowego zakazu sprzedaży, podawania i spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

10. Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i rozmów w sprawach osób nadużywających alkoholu oraz udzielanie pomocy ich rodzinom.

11. Kierowanie na badania przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego osób, które w związku z nadużywaniem napojów alkoholowych powodują rozkład pożycia małżeńskiego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój i porządek publiczny.

12. Kierowanie do sądów wniosków o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

13. Udzielanie pomocy kuratorom sądowym wykonującym nadzór nad osobami poddanymi leczeniu odwykowemu na podstawie orzeczenia sądowego.

 

§2

Tryb działania:

 

1.      Komisja rozpatruje sprawy na posiedzeniu w obecności przynajmniej połowy liczby członków.

2.      O przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz rozmów w sprawach osób nadużywąjących alkoholu i udzielania pomocy ich rodzinom, komisja rozstrzyga w składzie co najmniej trzyosobowym.

3.      Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.

4.      Przewodniczący komisji może zapraszać do udziału w pracach komisji osoby nie będące jej członkami.

5.      Komisja może upoważnić osoby nie będące jej członkami do przeprowadzania wywiadów środowiskowych oraz wykonywania czynności przygotowawczych związanych z działalnością komisji. Osoby te mogą brać udział w posiedzeniach komisji.

1.      Zakres wywiadu środowiskowego ustala komisja.

6.      W celu realizacji swych zadań komisja może żądać udzielenia jej informacji dotyczących osób nadużywających alkoholu, w szczególności od Policji, Izb Wytrzeźwień.